OPENING NIGHT

FRIDAY, August 30th

AARP BLUES AND SOUL MAINSTAGE

SET 1:  6:30-7:00pm 

ENCHANTING Featuring TBAAL Youth Performers

SET 2:   7:30-8:30pm

THE DALLAS HOT BAND Featuring SHAUN MARTIN and 15 Dallas Artists

SET 3:  9:00-10:30pm 

*ERYKAH BADU

SATURDAY, August 31st 

VISIT DALLAS JAZZ MAINSTAGE

SET 1:  2:00-3:00pm 

*RHONDA ROSS

& RODNEY KENDRICK

 

SET 2:   3:30-4:30pm 

AVERY SUNSHINE

 

SET 3:  5:00-6:00pm

BILAL

 

SET 4:   6:30-7:30pm

*OLETA ADAMS

 

SET 5:  8:15-10:00pm

REMEMBERING JAZZ LEGEND

NANCY WILSON

featuring PATTI AUSTIN

MIKE PHILLIPS and NESTOR TORRES

 

AARP BLUES AND SOUL MAINSTAGE

SET 1: 1:00–2:00pm

AHYONZ BAND featuring KENYA C

SET 2:  2:30-4:00pm

*SIX BROTHERS ON SAX

Featuring Keith Anderson,

Tom Braxton, Mark Felton,

Joseph Vincelli, Art Sherrod Jr.,

Jason Davis

SET 3: 4:30–5:30pm

LEELA JAMES

 

SET 4: 6:00-7:00pm

*HIROSHIMA

 

SET 5: 7:30–8:30pm

JONATHAN BUTLER

 

OFFICE OF CULTURAL AFFAIRS

PROMISING YOUNG ARTISTS STAGE

SET 1: 2:30-2:50pm 

Briana Jones

SET 2:  3:00–3:20pm       

Rylie Hardin, Robert Richardson

SET 3:  3:25–3:45pm

Carrigan Smith

SET 4:  3:50–4:10pm

Lyric Davis 

SET 5:  4:15–4:35pm

Mia Hawthorne

 

SET 6:  4:40-5:00pm

Khylon Thigpen

SET 7:  5:05-5:25pm

Deriantae Smith

SET 8:  5:30-5:50pm

Isaiah Steward 

SET 9:  5:55-6:15pm

Davion Burnley

SET 10: 6:20–6:40pm

Jeffrey Berry

SET 11: 6:45-7:05pm

Kaylyn Hayes

SET 12: 7:10-7:30pm

Kellison Cumby

SET 13: 7:30-7:50pm

Wrayne Simmons

 

 

SUNDAY, September 1st

VISIT DALLAS JAZZ MAINSTAGE

SET 1:  2:00–3:00pm

THE DALLAS JAZZ COLLECTIVE

Roger Boykin, Andrew Griffith, Larry Spencer,
Candace Miller, Cadino Newman,Young Heo,
Jason Davis, IV Amenti

 

SET 2:  3:30–4:30pm

ROY AYERS

 

SET 3:  5:00–6:00pm

RAHEEM DeVAUGHN

 

SET 4:  6:30–7:30pm

*WILL DOWNING

SET 5:  8:30-9:30pm

MEMBERS OF THE DALLAS SYMPHONY ORCHESTRA

with America’s Original “Dreamgirl” JENNIFER HOLLIDAY

Julius P. Williams, Conductor

AARP BLUES AND SOUL MAINSTAGE

SET 1:  1:00–2:00pm

THE NASTY BRASS BAND

 

SET 2:  2:30-3:30pm

*TITO PUENTE, JR.

 

SET 3:  4:00–5:00pm

LOOSE ENDS featuring

JANE EUGENE  

 

SET 4:  5:30-6:30pm

THE YELLOWJACKETS  

 

SET 5:  7:00–8:30pm

BENNY GOLSON,

EDDIE HENDERSON,

NNENNA FREELON

 

OFFICE OF CULTURAL AFFAIRS

PROMISING YOUNG ARTISTS STAGE

SET 1:  3:00–3:20pm

Rachel Webb

 

SET 2:  3:25–3:45pm

Jada Thomas

 

SET 3:  3:50–4:10pm

Davante Thornton

 

SET 4:  4:15–4:35pm

Alex Blair

 

SET 5:  4:40-5:00pm

Kwinton Gray Project

 

SET 6:  5:05-5:25pm

Jeniffer Criss

 

SET 7:  5:30-5:50pm

Jonathan Pilgrim

 

SET 8:  5:55-6:15pm

Dana Harper

 

SET 9:  6:20–6:40pm

Miracle Foster

 

SET 10: 6:45-7:05pm

Reuben Lael

SET 11: 7:10-7:30pm

#Mandi

 

*Returning to Festival by popular demand!

 

There will be an artist Talk Back/Meet-and-Greet following each performance from the Jazz and Blues/Soul Main Stages. Artists will sign products in TBAAL's Eva Jessye Gift Shop. 

Talent lineup and schedule subject to change WITHOUT NOTICE.

 

_________________

 

FESTIVAL HOTEL ENTERTAINMENT LINEUP 

AFTER PARTY SETS

10:30pm - 1:00am Nightly

ALOFT DALLAS DOWNTOWN

1033 Young Street

Dallas, TX 75201

214.761.0000

ENTERTAINMENT: Martha Burks Jazz Band

MAGNOLIA HOTEL DOWNTOWN DALLAS

1401 Commerce Street

Dallas, TX 75201

214.915.6500

ENTERTAINMENT: Eric Willis and Friends Jazz Band

SHERATON SUITES DALLAS MARKET CENTER

2101 North Stemmons Frwy

Dallas, TX 75201

214.747.3000

ENTERTAINMENT: Daniel Leichman Soul Band

THE COURTYARD BY MARRIOTT - DOWNTOWN DALLAS

310 South Houston Street

Dallas, TX 75201

214.238.6589

ENTERTAINMENT: The Funk Train Band

HOTEL INDIGO DALLAS DOWNTOWN

1933 Main Street

Dallas, TX 75201

214.741.7700

ENTERTAINMENT: Synergy Band featuring Andre Johnson

© 2019 by Riverfront Jazz Festival. Powered by The Black Academy of Arts and Letters. www.tbaal.org