Line Up

FESTIVAL SChedule

KENNY LATTIMORE

KENNY LATTIMORE

ERYKAH BADU

ERYKAH BADU

MINDI ABAIR AND THE BONESHAKERS

MINDI ABAIR AND THE BONESHAKERS

GRACE KELLY

GRACE KELLY

RYAN WATERS

RYAN WATERS

WALTER BEASLEY

WALTER BEASLEY

THE RIPPINGTONS

THE RIPPINGTONS

HIROSHIMA

HIROSHIMA

JULIO IGLESIAS JR.

JULIO IGLESIAS JR.

LALAH HATHAWAY

LALAH HATHAWAY

DIANE SCHUUR

DIANE SCHUUR

SHAUN MARTIN

SHAUN MARTIN

DIRTY DOZEN BRASS BAND

DIRTY DOZEN BRASS BAND

BOBBY RUSH

BOBBY RUSH

LIV WARFIELD

LIV WARFIELD

RACHELLE FERRELL

RACHELLE FERRELL

MICHAEL LINGTON

MICHAEL LINGTON

RAHSAAN PATTERSON

RAHSAAN PATTERSON

STONE MECCA

STONE MECCA

KIM WATERS

KIM WATERS

RHONDA ROSS & RODNEY KENDRICK

RHONDA ROSS & RODNEY KENDRICK

RC WILLIAMS

RC WILLIAMS

DEE DEE BRIDGEWATER

DEE DEE BRIDGEWATER

TUTU JONES

TUTU JONES

XAVIER JACKSON

XAVIER JACKSON

MIKI HOWARD

MIKI HOWARD

MARCUS ANDERSON

MARCUS ANDERSON

FAT DADDY

FAT DADDY

SIR CHARLES

SIR CHARLES

TITO PUENTE JR.

TITO PUENTE JR.

ALEX BUGNON

ALEX BUGNON

BOBBI HUMPHREY

BOBBI HUMPHREY

TK SOUL

TK SOUL

ERNIE WATTS

ERNIE WATTS

LINE UP FESTIVAL SCHEDULE
FRIDAY • AUGUST 31st

VISIT DALLAS JAZZ MAINSTAGE

6:30 – 7:00pm          TBAAL Youth Performers        

7:30 – 8:30pm          TuTu Jones

9:00 – 10:30pm        Erykah Badu

SATURDAY • SEPTEMBER 1st

VISIT DALLAS JAZZ MAINSTAGE

1:30 – 2:30pm          Rhonda Ross & Rodney Kendrick

3:00 – 4:00pm          Miki Howard

4:30 – 5:30pm          Kim Waters & Walter Beasley

6:00 - 7:00pm          Diane Schuur featuring Ernie Watts

7:30 - 8:30pm          Rachelle Ferrell

9:00 – 10:00pm        Hiroshima

 

BLUES AND SOUL MAINSTAGE

1:00 – 2:00pm          Fat Daddy

2:30 – 3:30pm          40 Fingers Featuring Xavier Jackson, Shaun Martin, RC Williams, Clifton Williams

4:00 -5:00pm           Grace Kelly

5:30 – 6:30pm          Liv Warfield Featuring Keith Anderson, Ryan Waters & Marcus Anderson from NPG Hornz

7:00 - 8:00pm          Bobby Rush

8:30 – 9:30pm          Sir Charles

OFFICE OF CULTURAL AFFAIRS PROMISING YOUNG ARTISTS STAGE

2:00 - 2:15pm         Amanda Riley

2:30 - 2:45pm         Patrick Parker

3:00 - 3:15pm         Effortlezz & DiVerse

3:30 - 3:45pm         Kyrsta Rodden

4:00 - 4:15pm         Chandler Carter

4:30 - 4:45pm         Skye Turner

5:00 - 5:15pm         Felita Cole

5:30 - 5:45pm         KeAndre Keeling

6:00 - 6:15pm         Keilan Lockett

6:15 - 6:30pm         Garrick Thomas

6:45 - 7:00pm         JaDerian Griffin

7:15 - 7:30pm         Keina  Gray

7:45 - 8:00pm         Rueben Lael

HOTEL AFTER-FESTIVAL NIGHT ENTERTAINMENT

10:30pm - 1:00am

HILTON ANATOLE DALLAS HOTEL

2201 N. Stemmons Frwy, Dallas, TX 75207

Gossett Bar

RICHMOND PUNCH JAZZ TRIO

11:00pm - 2:00am

FAIRMONT DALLAS HOTEL

1717 N. Akard St. Dallas, TX 75201

Brasserie Room

MARTHA BURKS

11:00pm - 2:00am

AC HOTEL BY MARRIOTT

1712 Commerce St. Dallas, TX 75201

JAISUN WILLIAMS and COMPANY

 
SUNDAY • SEPTEMBER 2nd

 

VISIT DALLAS JAZZ MAINSTAGE

1:30 – 2:30pm          Bobbi Humphrey

3:00 – 4:00pm          Mindi Abair and the Boneshakers

4:30 – 5:30pm          Dee Dee Bridgewater

6:00 - 7:00pm          Alex Bugnon

7:30 - 8:30pm          Lalah Hathaway

9:00 – 10:40pm        Tito Puente, Jr. & Julio Iglesias, Jr.

 

BLUES AND SOUL MAINSTAGE

1:00 – 2:00pm          Stone Mecca

2:30 – 3:30pm          Rahsaan Patterson

4:00 – 5:00pm          The Rippingtons

5:30 - 6:30pm          TK Soul

7:00 - 8:00pm          Dirty Dozen Brass Band

8:30 – 10:00pm        Kenny Lattimore & Michael Lington

OFFICE OF CULTURAL AFFAIRS PROMISING YOUNG ARTISTS STAGE

2:00 - 2:15pm         Jason Dove, II

2:30 - 2:45pm         Charity Brown

3:00 - 3:15pm         Kayla Adams

3:30 - 3:45pm         Christian Draper

4:00 - 4:15pm         DeVaughn Durham

4:30 - 4:45pm         Isaiah Steward

5:00 - 5:15pm         Wrayne Simmons

5:30 - 5:45pm         Harper Jones

6:00 - 6:15pm         KirOndria Woods

6:15 - 6:30pm         John Franklin and Apt 4B

6:45 - 7:00pm         Rachel Webb

7:15 - 7:30pm         Jada Thomas

7:45 - 8:00pm         Malik Woods

HOTEL AFTER-FESTIVAL NIGHT ENTERTAINMENT

10:30pm - 1:00am

HILTON ANATOLE DALLAS HOTEL

2201 N. Stemmons Frwy, Dallas, TX 75207

Gossett Bar

RICHMOND PUNCH JAZZ TRIO

11:00pm - 2:00am

FAIRMONT DALLAS HOTEL

1717 N. Akard St. Dallas, TX 75201

Brasserie Room

MARTHA BURKS

11:00pm - 2:00am

AC HOTEL BY MARRIOTT

1712 Commerce St. Dallas, TX 75201

JAISUN WILLIAMS and COMPANY

© 2020 by Riverfront Jazz Festival. Powered by The Black Academy of Arts and Letters. www.tbaal.org